W którym pokoju własnego mieszkania spędzasz najwięcej czasu? Jeśli Twoje odpowiedź brzmi: salon, to jesteś we właściwym miejscu, a jeśli nie, to przeglądnij poniższe wskazówki, jak przygotować ten pokój, by to właśnie to miejsce stało się dla Ciebie bardzo przyjazne. Aranżacja salonu to jedno z najfajniejszych działań podczas projektowania przestrzeni życiowej. Jak to możliwe? Bo to przestrzeń komfortu i nie tylko sama czynność urządzania będzie Ci sprawiała radość, ale potem będziesz z niej korzystać w czasie relaksu. Od czego wystartować?
Pamiętaj o tym, że na perfekcyjny wygląd tego pokoju wpływają nie tylko fotele, regały i stoły i kolor ścian. Do tego dochodzą: podłoga i to, co na niej się znajduje, różne dodatki – ramki na zdjęcia, obrazy, itd. A zatem najważniejszą regułą jest perfekcyjna zasada złotego środka. Istotne, żeby nie przesadzić w żadną stronę. Pokój pozbawiony dodatków będzie nieprzyjazny i niezbyt twórczo spędzisz w nim swój czas wolny, z kolei przeładowany bibelotami przytłoczy Cię i nie będzie można się skoncentrować na jednej czynności i odpocząć. Nie liczy się tu sytuacja, kiedy uznasz, że w takich warunkach czujesz się naprawdę świetnie. Salon to wszakże ma być Twoja przestrzeń – jednak takich osobowości jest zdecydowanie mniej. Do tego jeszcze dorzuć rozkład okien i drzwi oraz ogólny plan mieszkania. Niektórzy będą potrzebowali poradzić sobie z zagospodarowaniem tego miejsca w połączeniu z jadalnią, a inni takiego problemu nie będą musieli rozwiązać, bo jadalnia usytuowana jest w innym miejscu. Nikt nie mówił, iż aranżacja salonu to bułka z masłem.
Zastanów się wraz z całą rodziną, na których strefach zależy Wam najbardziej i do jakich celów duży pokój ma Wam służyć. Czy jesteście fanami oglądania filmów i najbardziej sprawdzi się u Was miejsce na ścianie na porządne kino domowe, czy może jednak potrzebujecie zorganizować sobie w tym pokoju zgrabną czytelnię. Natomiast jeśli w Waszym mieszkaniu będą królować puzzle i planszówki, to zainwestujcie w zakup dużego trwałego stołu i kilku użytecznych półek. W salonie powinna też pojawić się wygodna kanapa, najlepiej rozkładana, która będzie służyła za dodatkowe miejsce noclegowe w przypadku jeśli zapraszacie na nocleg rodzinę czy znajomych, czy też pojawią się bez zaproszenia.
Niezwykle ważne jest to, żeby podzielić salon na różne strefy w zależności od tego na czym Wam najbardziej zależy na to przeznaczacie więcej miejsca, zdecydowanie nie powinno być tak, że wzajemnie się one przenikają. Telewizor tuż obok miejsca na czytanie książek nie stoi zgodnie w parze. Podobnie jak strefa zabaw dla dzieci na wysokości biurka do pracy czy nauki. Jeśli ma się też w przestrzeni salonu znaleźć jadalnia, to koniecznie powinna być oddzielona od miejsca nauki czy pracy, by osoby spacerujące ze swoimi porcjami żywności nikomu nie przeszkadzały przy wykonywaniu obowiązków.
Pamiętajcie, że jeśli poruszamy kwestię kolorów, to wspaniale, kiedy zaprowadzi się ład, nie zaszkodzi jedna ściana pomalowana na jaskrawy kolor, aczkolwiek powinno to być miejsce w miarę neutralne, w którym kąt dla siebie znajdzie każdy lokator. W związku z tym proponuje się barwy pastelowe, a odradza ostre, i kolor biały bez żadnych przełamań, ponieważ to miejsce nie może być kojarzone z czymś bardzo sterylnym, ale głównie przyjaznym i ciepłym.