Masz piękną działkę, uzyskałeś wystarczające pieniądze, a przynajmniej przyznany kredyt i wiesz, że Twoim ogromnym marzeniem byłoby postawienie wyśnionego domu? To już prawie wszystko – masz przed sobą wybór projektu i… momencik. Odpowiedni projekt domu to nie małe wyzwanie dla każdego śmiertelnika. Przecież nawet najwybitniejsi architekci już po zakończeniu budowy dostrzegają własne pomyłki i niefunkcjonalność poszczególnych fragmentów, których nie można było uniknąć w trakcie projektowania. Czy ten problem dotyczy również Ciebie? Jakie stoją przed Tobą możliwości wyjścia z takiej patowej na pierwszy rzut oka, sytuacji?
Niektórzy wybierają gotowe projekty domów. Znajdzie się naprawdę bardzo dużo pozytywnych stron i parę z nich zaprezentujemy Wam poniżej:
1. Gotowy projekt bywa tańszy. Z jakiego powodu tak właśnie jest? Ponieważ nie jest jedyny w swoim rodzaju i jest opcja, żeby go sprzedać kilka razy różnym klientom. Nie nie płaci zatem jedna osoba 20 tysięcy, lecz w sumie np. 10 osób po dwa tysiące i tej wielkości koszt się zwraca, a później zarabia na siebie. Jest to jak się łatwo domyślić opłacalne dla obu stron. Rzecz jasna, nie będziesz posiadać jedynego w swoim rodzaju lokum, poza tym na parceli po sąsiedzku może zostać zbudowany praktycznie taki sam obiekt, jednakże to już wliczasz na poczet niższej ceny.
2. Gotowy projekt jest przetestowany. W którym miejscu ulokować sypialnię, z której strony gabinet, kuchnię z salonem czy osobno, a jadalnia, a łazienki? Nie masz zielonego pojęcia, co jest funkcjonalne i działa dobrze? Zaufaj zatem projektom już wykonanym. Nie są prawdopodobnie perfekcyjne, i we wszystkich pojawi się coś, co nie będzie Ci pasowało, mimo wszystko spójrz, że skoro sporo osób takie mieszkanie kupuje, to może świadczyć, że ono jest wygodne i spełni wszystkie podstawowe oczekiwania. Będzie zwyczajnie funkcjonalny i nieskomplikowany. Rzecz jasna, niektórzy będą mieć wygórowane oczekiwania i swoje pomysły czy nietypowe plany na zagospodarowanie parceli, choć większość mimo wszystko tak nie ma.
3. Jeden projekt wiele możliwości. Z pewnością kojarzysz gotowce nazwane „dom w…”, które mają parę różnych wersji. Jest opcja, żeby wybrać budynek bez garażu, z garażem, z dwoma miejscami parkingowymi, czy może zdecydujesz się na odbicie lustrzane. Wszystko dostosujesz do prywatnych pomysłów i możliwości Twojej parceli. Dodatkowo w gotowym projekcie architekt całkiem za darmo będzie mógł zastosować kilka koniecznych poprawek i dopasować projekt domu względem miejscowych wymagań. Pamiętaj, że nie tylko Tobie ma się taki budynek podobać, ale musi być zgodny z wytycznymi Twojej miejscowości.
4. Nie kupujesz projektu w ciemno. Chodzi o to, że budynki według gotowego projektu są standardowe, jakieś będą ładniejsze, inne mniej, ale zasada jest taka, iż mniej-więcej wiadomo czego się spodziewać. Są do obejrzenia wizualizacje, a czasami dodatkowo zobaczysz zdjęcia domów już wybudowanych na podstawie wybranego projektu. To wzmacnia Twoje szanse na zadowolenie z wykonania takiego budynku. Co innego w przypadku projektu wykonywanego na podstawie całkowicie nowego projektu. Tutaj może się wydarzyć, że to, co na projekcie wygląda nieźle i przestronnie, w rzeczywistości wyjdzie beznadziejnie.
Dlatego właśnie z projektami jest tyle zabawy i trzeba się mocno namyśleć, by wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Gdy przed Tobą czas na badanie pod tym kątem sieci – wykorzystaj go maksymalnie jak tylko jesteś w stanie, żeby potem nie żałować!