W każdym domu bardzo istotna jest odpowiednia izolacja termiczna. Pozwala to na realną oszczędność energii, gdyż nie ucieka ona do otoczenia. Dlatego stosuje się odpowiednie ocieplenia dachu, które mają za zadanie wyeliminować mostki termiczne, np. wełnę termoizolacyjną, czy też piankę poliuretanową. Takie zabiegi będą jednak bezużyteczne, jeśli nie zadba się o właściwą izolację okien, przez które ucieka najwięcej ciepła. Niezwykle istotny jest więc wybór odpowiedniego rodzaju okien, które zapewniają szczelność.
Okna plastikowe, które najczęściej są wybierane, charakteryzują się niską ceną oraz stosunkowo dużą trwałością. Jednak aby utrzymywały one temperaturę i nie przepuszczały zbyt dużej ilości powietrza, powinny być zamontowane przez fachowców, którzy dodatkowo dają gwarancję na swoje usługi, dzięki czemu w razie problemów można z niej skorzystać. Okna plastikowe nie pochłaniają promieni UV i tym samym nie zmieniają swojego koloru, w przeciwieństwie do drewnianych. Jednak aby były one trwałe warto zdecydować się na potrójne szyby. Takie okna energooszczędne nie przepuszczają powietrza, są bardzo szczelne. Dlatego warto zainwestować w wywietrznik.
Okna drewniane także mogą charakteryzować się energooszczędnością, pod warunkiem, że posiadają wysoki współczynnik Uw. Jeżeli wybudowało się nowy dom i ma się zamontowane nowe okna, a mimo to w domu ciągle jest zimno, a rachunki za ogrzewanie są niebotycznie wysokie, to znak, że są nieszczelne. Poza wysokimi kosztami energii, nieszczelność okien jest również niebezpieczna dla zdrowia, gdyż powoduje przedostawanie się wilgoci, co z kolei skutkuje pojawieniem się grzybów i pleśni na ścianach. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana okien na pasywne, które pozwalają na realną oszczędność.
Wybierając ten model okien należy sprawdzić jego elementy składowe, takie jak parametr Uf. Powinny być pokryte powłoką niskoemisyjną, co będzie świadczyć o jakości i trwałości. Najlepiej zdecydować się na ramę z tworzywa sztucznego, bądź ze stali szlachetnej. Nie może być ona wykonana z aluminium. Decydując się na model energooszczędny należy zapytać sprzedawcę, czy posiada on certyfikat wydany przez renomowany instytut badawczy, który jest gwarantem i potwierdzeniem najwyższej jakości materiałów. Warto także zdecydować się na model, który posiada izolację cieplną.
Decydując się na zakup okien można wybrać się do stacjonarnego sklepu, gdzie sprzedawca doradzi nam najlepsze rozwiązanie w naszym przypadku. Istnieje również możliwość zakupu online, wtedy jednak musimy być już zdecydowani na konkretny rodzaj i wcześniej zasięgnąć opinii specjalisty. Na oknach nie powinno się oszczędzać, gdyż wybór odpowiednich, pomoże nie tylko zmniejszyć rachunki, ale także zwiększyć komfort i jakość użytkowania. Przy wyborze nie możemy się kierować jedynie stroną wizualną, najważniejsze są parametry izolacji oraz ramki międzyszybowe. Dobrej jakości produkty objęte są długoletnią gwarancją producenta, co potwierdza ich niezawodność i pozwoli na wieloletnią eksploatację.