Bramy do zakładów powinny cechować się w pierwszej kolejności wytrzymałością i wieloma funkcjami. Decydując się na bramy do warsztatu samochodowego trzeba mieć na uwadze to w jaki sposób się otwierają. Najlepiej funkcjonalne będą bramy automatyczne otwierane do góry. Zapewni to więcej miejsca w warsztacie. Bramy segmentowe to takie, które klienci wybierają najczęściej. Materiałem który wykorzystuje się przy ich wytwarzaniu jest profil stalowy ocynkowany, co zapewnia ich trwałość i niezawodność. Dają ogromne możliwości do aranżacji z tego względu iż da się je kupić w różnych kompozycjach kolorystycznych i dostosować do elewacji. Bramy segmentowe mogą istnieć również w wersji panoramicznej, co da lepsze światło wewnątrz budynku. Dobrym wyjściem dla warsztatu samochodowego może być złączenie profili wykonanych z aluminium z przeszklonymi materiałem plexi szybami. Wszelkie elementy bramy wykorzystywane w przemyśle muszą działać bez zarzutu, z tego też powodu zarówno prowadnice, jak i okucia, czy zawiasy wytworzone zostały ze stali nierdzewnej.
Kluczowym elementem są kwestie bezpieczeństwa. W bramach automatycznych stosowane są rygle, które połączone są z mechanizmem, jednak mogą działać również bez zasilania. Istotnym elementem jest również dobry zamek. Ponieważ każda brama musi być w niego wyposażona. W razie zacięcia się automatycznego otwierania bramy, zwłaszcza w przypadku kierowania warsztatem samochodowym trzeba mieć do niej ciągły dostęp. Najczęściej zamki zabezpieczone są także przy pomocy kodu
.
Oprócz aspektów ochrony przed włamaniem istotne jest także zachowanie BHP. Dlatego bramy do serwisu dla samochodów muszą zostać zaopatrzone w system który zabezpiecza przed niekontrolowanym opadnięciem. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa stosowane są panele przeciwzgnieceniowe.

W przypadku awarii automatycznego systemu należy mieć ciągły dostęp do usług serwisowych. Serwisy cieszące się renomą na rynku posiadają zespół pracowników, którzy zajmują się naprawianiem bram automatycznych. Ekspresowe zlikwidowanie awarii jest sprawą kluczową, zwłaszcza w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego przed zakupem bramy automatycznej warto zorientować się jakie są warunki serwisowania i długość gwarancji jaką oferuje producent
.
Bramy segmentowe, rolowane, czy uchylne wykonywane są według wymiaru. Zapewnia to idealne dopasowanie bramy. Panele z których wykonana jest brama mogą być również lakierowane, czy też powlekane PCV. Bardzo dobre bramy produkowane są według restrykcyjnych norm jakościowych, odporności na wiatr, przenikania wody, czy też przepuszczalność powietrza, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania a także trwałość na długie lata.
W warsztacie samochodowym musi zostać zagwarantowana właściwa temperatura, dlatego bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego uszczelnienia bramy. Najbardziej skuteczna i zapobiegająca powstawaniu szczelin jest pianka poliuretanowa i to ją bardzo często się wykorzystuje. Gwarantuje to że praca mechanika będzie komfortowa, a także istotne jest z punktu widzenia reparacji, szczególnie w zimie. Wymiana akumulatora powinna odbywać się w końcu w odpowiednich warunkach. Wysokiej jakości brama usprawni pracę warsztatu samochodowego i zwiększy mobilność. Warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, tak by wybrać najbardziej odpowiedni produkt, który będzie służył wiele lat.