Pragnienie bycia właścicielem własnego domu towarzyszy coraz większej liczbie osób. Trend przeprowadzania się ze wsi do miast z wolna mija – mieszkanie w ciasnym mieszkaniu przestaje być wygodne, atrakcyjne i popularne. Zamiast tego, na obszarach podmiejskich w coraz szybszym tempie budowane są osiedla zabudowy szeregowej. Miejsca takie niezmiernie często określa się jako sypialnie wielkich miast. Duża grupa ludzi decyduje się również na zakup działki budowlanej i wybudowanie na niej domu na własną rękę. W takim przypadku, zanim rozpocznie się budowę trzeba wybrać optymalny projekt budynku. W tym miejscu pojawia się pytanie – które rozwiązanie okaże się lepsze – zakup gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?

Jakimi zaletami może poszczycić się gotowy projekt

Projekt domu z katalogu, to to propozycja która pozwala na ogromne zmniejszenie wydatków, zarówno jeśli chodzi o czas jak i o kwestie finansowe. Wybór w kolorowych katalogach jest na prawdę ogromy. Niemal każdy, bez względu na gust czy wymagania powinien odnaleźć projekt, jaki będzie mu się podobał. Przeglądając gotowe projekty domu, większość osób koncentruje się na kolorowych wizualizacjach które przedstawiają efekt po budowie. Jest to z pewnością element, na który warto zwrócić uwagę. Jednakże oprócz tego, że się będzie dokonywać wyboru w oparciu o wizualizację, trzeba sprawdzić również szczegółowe plany domu, w których uwzględniono między innymi wielkość i rozmieszczenie konkretnych pomieszczeń. Dobrze jest pamiętać o tym, iż każdy kupiony projekt musi zostać właściwie przystosowany do gruntu – nie w każdej lokalizacji da się zrealizować konkretny projekt. Prócz oszczędności czasu i pieniędzy, jakie jeszcze korzyści posiada gotowy projekt? Wśród licznych plusów wymienić można również, to iż do gotowego projektu da się wprowadzać dodatkowe poprawki. Oczywiście odbywa się to zawsze za dodatkową opłatą, jednak w sytuacji kiedy są to zmiany kosmetyczne, to z całą pewnością okaże się to lepszym rozwiązaniem, niż zamawianie projektu budynku od podstaw. Nie ma co ukrywać, iż projekt z katalogu ma także pewne wady. Do największej z nich należy brak oryginalności – większość projektów jest do siebie dosyć podoba, przez co inwestorzy o wysublimowanych gustach mogą czuć się zdegustowani. Osoby takie powinny się zdecydować na realizację projektu indywidualnego.

Indywidualny projekt domu

Innym rozwiązaniem, jakie jest dostępne na rynku, jest możliwość stworzenia projektu domu według indywidualnych wytycznych. Mogą o tym pomyśleć osoby z zasobniejszym portfelem oraz takie dla których istotna jest oryginalność pomysłu. Plusem takiego wyjścia jest to, że projekt tworzony jest według indywidualnych wytycznych i w miarę możliwości technicznych uwzględnia się w nim wszelkie sugestie osoby zlecającej. Projekt taki jest też wykonywany pod wskazany teren, dzięki czemu nie będzie miała miejsca sytuacja, że to co pięknie na papierze się prezentuje, nie będzie mogło być wykonane w rzeczywistości. Wiele osób przed zamówieniem projektu indywidualnego odstrasza cena. Jest on przynajmniej kilka razy droższy od tego, jaki można znaleźć w licznych katalogach. Jednak wydając sporą ilość pieniędzy otrzymuje się pewność oryginalności projektu. Trzeba również uzbroić się w cierpliwość – jego wykonanie może zająć sporo czasu, zwłaszcza gdy osoba zlecająca będzie wskazywała wiele elementów do korekty.