Znacznie więcej osób rezygnuje z mieszkania w blokach oraz decydują się na budowę domu, albo też kupienie domu od dewelopera.
Na rynku dostępnych jest ogromna liczba ofert oraz projektów, które zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających. Warto również zaznaczyć, że mieszkanie w domu bez cienia wątpliwości jest o wiele bardziej wygodne dla rodzin które posiadają dzieci, jak również dla osób lubiących kontakt z naturą oraz ciszę i spokój. Obecność prywatnego ogródka umożliwi nam organizowane imprez w ogrodzie, czy też grillów z przyjaciółmi. Ceny apartamentów, a także mieszkań w nowych blokach bardzo często są podobne do cen samodzielnie stojących domów, na obrzeżach aglomeracji miejskich.
Poza tym koszty utrzymania mieszkań są czasem wyższe, z powodu zobowiązania do płacenia czynszu, co jest zwłaszcza uciążliwe kiedy oprócz tego musimy spłacać kredyt hipoteczny. Niewątpliwie niekorzystną możliwością jest wynajmowanie. Mnóstwo młodych dorosłych nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania, czy też domostwa, ani nie mają zdolności żeby móc wziąć kredyt. Wtedy pozostaje jedynie możliwość wynajmu, bądź zamieszkania na stancji, lub ewentualnie z własnymi rodzicami.
Kiedy podejmujemy decyzję, że chcemy rozpocząć budowę domu, warto pomyśleć o odpowiednim projekcie, który będzie odpowiedzią na wszelkie nasze potrzeby. Dom powinien, nie tylko pięknie wyglądać z zewnątrz, ale przede wszystkim musi być przystępny. Obecne, okraszone technologiami budownictwo spełnia wszelkie potrzeby współczesnych ludzi. Idealny wygląd oraz komfort spełnią oczekiwania zarazem tych najbardziej wymagających. Istnieje mnóstwo rodzajów budynków mieszkalnych, które postawione zostały z różnorakich materiałów. Najbardziej uniwersalne są klasyczne domy murowane. Tutaj istotnym jest, by postawić na domy pasywne, czy ewentualnie energooszczędne, które dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań oraz zaawansowanej technologii, posiadają stosunkowo niewysokie koszty eksploatacji. Świetne parametry izolacyjne sprawiają, ze zużycie prądu jest nad wyraz niskie. Wyłączną wadą takiego budownictwa jest stosunkowo długi czas prowadzenia prac budowlanych. Tutaj koniecznym jest, by znaleźć odpowiednią firmę, która posiada w swoich szeregach specjalistów i dysponuje odpowiednim sprzętem ciężkim, który przyspieszy wykonywane prace. Tylko w ten sposób mamy przekonanie, że dom będzie zbudowany w świetle najwyższych standardów a także będzie trwały. Inną możliwością są domy drewniane. Wykonane są z najwyższej jakości drewna, które jest odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Domy drewniane całoroczne posiadają, aż 30 letnią gwarancję, co ma potwierdzać ich niezwykłą solidność. Mogą zostać wybudowane według konkretnych projektów, bądź na specjalne życzenie klientów, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb. Utrzymanie jest również bardzo niedrogie. Ogrzewanie może być zarówno gazowe, jak i kominkowe. Drewno świetnie izoluje ciepło oraz je utrzymuje we wnętrzu budynku. Odpowiednia warstwa termoizolacyjna powoduje, że dom nie ulega wychłodzeniu się nawet w sezonie sporych mrozów.
Świetnym rozwiązaniem, w przypadku, kiedy nie mamy czasu na szukanie projektów, lub ekipy budowlanej oraz nadzorowanie prac czy też multum spraw papierkowych to jest pozwoleń, które musimy zdobyć, jest wybranie domu od dewelopera. W takim przypadku wszystkimi czasochłonnymi formalnościami zajmie się właśnie on. Jedyną tego wadą, są wyższe koszty, ponieważ musimy ponad to zapłacić deweloperowi prowizję od sprzedaży.