Jednym z najważniejszych elementów każdego budynku są okna. Gwarantują izolację termiczną, zapobiegają tworzeniu się pleśni oraz grzybów. Bardzo często przy ich wyborze kierujemy się przede wszystkim ich kosztem zakupu oraz ich wyglądem zewnętrznym. Niestety takie postrzeganie skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie oraz tworzeniem się licznych nieszczelności. Idąc do sklepu z oknami, jesteśmy również słabo przygotowani i nie mamy nawet minimum świadomości w tym obszarze, co niezwykle często działa na korzyść sprzedawców, którzy doradzają nam nie za bardzo rekomendowany model z niedługą gwarancją przez co już po kilku latach będziemy zmuszeni zakupić nowe egzemplarze. Warto też mieć na uwadze, że nieszczelności nie są przyczyną wyłącznie o wiele większych nakładów pieniężnych, które musimy przeznaczać na zagwarantowanie ciepła w domu. Trzeba stwierdzić, że przyczyniają się też do wylęgania się chorób i częstych przeziębień, zwłaszcza u noworodków i niemowląt. Warto więc zdecydować się na energooszczędne okna, które także wymagane są w przypadku tworzenie domów energooszczędnych oraz pasywnych. Najlepsza możliwa jakość procesu tworzenia oraz solidne surowce użyte do produkcji powodują, że okna będą nam służyć przez bardzo długi czas oraz rzeczywiście zredukują kwoty wydawane na ogrzewanie.
Okna energooszczędne powinny być wykonane z najwyższej jakości szkła, które cechuje niezwykła wytrzymałość. Można zarazem zdecydować się na potrójne szyby a także ramkę dystansową, która wykonana jest ze stali szlachetnej. Nie może być ona wykonana z aluminium, ponieważ jest to surowiec charakteryzujący się niską trwałością. Najważniejszy jest współczynnik Uw, który opisuje ilość ciepła jaka przedostaje się z budynku przez okna. Im mniejszy parametr tym bardziej wartościowe, zapewniające lepszą izolację termiczną okna. Analogicznie, tak samo istotna jest stolarka okienna, której współczynnik Uw powinien być jak najbardziej niski. Należy również wziąć pod rozwagę parametr Uf, który determinuje przenikalność przez ramkę dystansową. Decydując się na zakupienie okien powinniśmy również zapytać sprzedawcę o certyfikat, który ma potwierdzać izolację cieplną. Niemniej jednak w pełni rzetelny jest tylko taki, który wydany został przez renomowany instytut badawczy.
Na rynku dostępny jest ogromny wybór okien, które określane są energooszczędnymi. Jedne modele są tańsze, inne modele droższe. Dobrze jest pamiętać o tym, że cena takich okien nie ma opcji, by była niska, gdyż zazwyczaj tańsze okna są najzwyczajniej w świecie chińskimi zamiennikami o słabszych czy też niezbyt rzetelnie udokumentowanych parametrach. Jedynie renomowany sprzedawca może zagwarantować doskonałe produkty, czego potwierdzeniem powinna być wieloletnia gwarancja producenta. Powinna ona wynosić przynajmniej dziesięć lat. Najlepsza jakość oraz materiały, które spełniają wymagane normy są gwarancją oszczędności. Kolejną pozytywną cechą tego typu okien poza izolacją termiczną jest izolacja akustyczna. Dzięki potrójnym szybom, zapewnia się dodatkowe wyciszenie, które w sytuacji ciągłego narażenia na nie w życiu codziennym, jest zbawienne dla zdrowia. Dzięki temu przynajmniej w domu nie będziemy narażeni na nadmierny hałas. Nawet w przypadku gdy mieszkamy blisko szkoły, przedszkola, czy także lotniska możemy odczuć mniejszy dyskomfort korzystając z okien o zwiększonej izolacji dźwiękowej. Energooszczędne okna to najlepszy wybór dla każdego konsumenta, który w codziennym życiu docenia jakość.