Każda osoba, która myśli nad budową domu, w pierwszym kroku powinna dokonać wyboru jego projektu. Nie jest to prosta sprawa. Dobrze jest w tym przypadku wziąć pod uwagę bardzie wiele różnorodnych czynników, takich jak kubatura budynku, układ pomieszczeń, funkcjonalność przestrzeni, jak również ekologiczne rozwiązania. Na rynku nieruchomości przodują w tym względzie dwa modele. Pierwszym z nich jest zakup gotowego projektu. Znaleźć można mnóstwo gotowych projektów, wiec nikt nie powinien mieć najmniejszego kłopotu z wyborem najbardziej optymalnego rozwiązania. Druga możliwość, to zamówienie u architekta indywidualnego projektu budynku. Które z rozwiązań jest lepsze?

Wybór gotowego projektu budynku

Jeśli chodzi o wybór gotowego projektu domu, to rozwiązanie to ma szereg korzyści. Wśród nich, na pierwszym miejscu znajdują się koszty. Koszty dokonania zakupu gotowego projektu domu są zdecydowanie mniejsze niż jego stworzenie od początku przez biuro architektoniczne. Jako drugą korzyść wymienić należy także szybkość takiego rozwiązania. Owszem, należy poświęcić odrobię czasu na to, by wyszukać ten wymarzony projekt, jednak kiedy już się go znajdzie wśród setek propozycji, to po opłaceniu ma się gotowy wzorzec, na podstawie którego można zacząć budowę. Na trzecim miejscu wskazać można się brak dodatkowych formalności. Nic więcej nie trzeba robić – wszystko jest już gotowe. Należy pamiętać o tym, że do gotowego projektu domu da się wprowadzać również niewielkie poprawki, co jest szczególnie ważne w takiej sytuacji, gdy projekt konkretnego domu jest nie w stu procentach satysfakcjonujący.

Zamawianie projektu domu u architekta

Wykonywanie od początku projektu budynku to propozycja dla osób o bardzo dużych wymaganiach, które posiadają w głowie jasno nakreślony plan na to, jak ma prezentować się ich wymarzony dom. Jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję o zleceniu stworzenia takiego projektu, należy upewnić się, czy na pewno na rynku da się znaleźć gotowego rozwiązania. Dobrze jest to zrobić choćby z uwagi na aspekt finansowy – wykonywanie projektu od początku może się okazać kilka razy bardziej kosztowne niż zakup gotowca. To rozwiązanie jednak ma również swoje pozytywne strony. Przyszły właściciel budynku może zgłaszać architektowi swoje wizje wykonania planu, które z pewnością zostaną uwzględnione w końcowym projekcie. Warto jednakże uzbroić się w cierpliwość. Jest to bowiem proces stosunkowo długotrwały, zwłaszcza jeżeli projekt ma uwzględniać niestandardowe rozwiązania.

Czynniki które warto uwzględnić przy wyborze projektu domu?

Zastanawiając się nad budową domu, warto przede wszystkim mieć świadomość tego jaki ma być jego wymiar. Zupełnie odmienne wymagania wykazują rodziny z dużą ilością dzieci, w przypadku których powierzchnia domu powinna być na tyle duża, aby zmieścić wszystkich członków rodziny, a zupełnie odmienna powierzchnia będzie potrzebna w przypadku starszego małżeństwa, któremu zupełności wystarczy domek o niewielkich wymiarach. Warto mieć na względzie to, iż im większa powierzchnia budynku, tym wyższe opłaty związane z jego ogrzewaniem w przyszłości. Warto wybierać takie rozwiązania, które nie zrujnują domowego budżetu. Kluczowe jest także wzięcie pod uwagę potrzeb wszystkich mieszkańców. Jeżeli któryś z domowników ma poważne problemy z poruszaniem się, to zdecydowanie warto zainwestować w dom parterowy, który nie będzie posiadał jakichkolwiek barier architektonicznych. Innymi czynnikami, które dobrze jest zawczasu przemyśleć są między innymi: umiejscowienie garażu, liczba łazienek, jak również wielkość pomieszczeń gospodarczych.