Wybranie odpowiedniej podłogi jest niezwykle ważny. Powinniśmy wziąć pod uwagę jednocześnie prezentowanie się jak i wytrzymałość materiałów, gdyż ma ona nam posłużyć na bardzo długi okres czasowy. Niespełna dziesięć lat temu w domach bardzo popularne były dywany. Aktualnie odchodzi się od tego trendu, dlatego większą dbałość wykazuje się do dobrze dobranego typu podłogi, która jest o wiele mocniej eksponowana. Nie bez znaczenia jest też cena. Podłoga powinna doskonale się prezentować, przy tym także być niesamowicie ergonomiczna.
W gospodarstwach domowych, w których mieszkają przedszkolaki sprawdzi się podłoga z żywicy, która jest niezwykle odporna. Nie jest przy tym śliska, profilaktycznie przeciw poślizgnięciom. Małe dzieci niezwykle często potrafią pobrudzić powierzchnię podłogi, dlatego ważne jest żeby na jej powierzchni nie powstawały szybko plamy czy też zacieki. Nawet w przypadku wylania zabarwionego picia nie pozostaną ślady, których nie będzie można zmyć. Dla osób, które uważają za ważne elegancję oraz luksus idealnym wyborem jest gres szkliwiony. Potrafi posiadać wysoki połysk, jak również być matowy. Perfekcyjnie komponuje się z meblami które są nabłyszczone oraz zaznacza nowoczesny wygląd pomieszczenia.Wspaniale pasuje do ogrzewania podłogowego. Nawet w przypadku częstego ogrzewania płytki się nie odkształcają oraz nie ulegają rozwarstwieniu. Dodatkowo są bardzo odporne na uszkodzenia typu mechanicznego i nawet kiedy już ciężki przedmiot na nie spadnie, powstają jedynie mikrouszkodzenia, któresą niewidoczne gołym okiem. Gres daje również spore możliwości dotyczące aranżacji. Dostępny jest w dużej ilości rodzajach oraz odcieniach, dzięki temu stworzyć można niebanalne mozaiki z kilku kolorów gresu. Jednak jego sporą wadą jest przymus wykonania specjalnych przerw montażowych, w przypadku dużych pomieszczeń.
Zanim położymy wybraną przez nas podłogę, musimy zadbać o wyrównaną posadzkę. Istnieje dużo patentów, które sprawią, że będzie ona także perfekcyjnie się prezentować. Posadzka potrafi już być ostatnią warstwą na którą będzie kładziona nabyta przez nas podłoga. Wtenczas powinniśmy skorzystać z doświadczenia fachowców, którzy samodzielnie dokonają jej wylewki oraz złapania poziomu. Istnieje zarazem możliwość zamówienia posadzki samopoziomującej. Jednak wiąże się to ze znacznie większymi kosztami. Aktualnie coraz więcej osób wybiera posadzki, które mają charakter ozdobny. Tutaj zauważyć można całe mnóstwo możliwości. Niebanalnym rozwiązaniem stosowanym coraz bardziej powszechnie, są posadzki bezspoinowe, które wykonane są z zaprawy cementowej. Tworzą one podłogi, które idealnie pasują do modnego od pewnego czasu stylu industrialnego. Niezwykle rekomendowane są także posadzki mozaikowe, które tworzą drobne elementy kamienne. Te elementy, są one na ogół wielobarwne oraz tworzą coś na kształt mozaiki. Sprawdzą się dla osób które cenią sobie niebanalne rozwiązania oraz oryginalność. Do hal czy też magazynów doskonale sprawdzają się przemysłowe, które są niezwykle odporne. Taka posadzka musi wytrzymać wiele obciążeń. Jest ona odporna na ścieranie mechaniczne. Może być zrobiona zarówno w wersji gładkiej jak również antypoślizgowej, co zapewnia większe bezpieczeństwo. Tego rodzaju posadzka wykonana jest na ogół z betonu bądź żelbetonu, który zapewnia jej trwałość oraz odporność na wiele wiele lat. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych między innymi na wilgoć.