Zaprojektowanie salonu nie jest sprawą prostą. Trzeba wygospodarować na to sporą ilość czasu. Umożliwi to uniknięcie wielu pomyłek, które w końcowym rezultacie mogłyby spowodować niezadowolenie z osiągniętego celu. W jaki sposób zaprojektować salon, aby był on zarazem funkcjonalny i stylowy?

Przeznaczenie salonu?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jaką funkcję ma spełniać salon. Aranżacja salonu musi uwzględniać jego funkcjonalność. Inaczej projektuje się salon, jaki ma pełnić tylko funkcję wypoczynkową. a odmienne podejście do tematu należy wykazać w sytuacji kiedy salon musi spełniać także inne funkcje, na przykład będzie służył jako sypialnia.

Na jakich rozwiązaniach warto się skoncentrować?

To, w jaki sposób zaprojektuje się pokój dzienny w ogromnej mierze uzależnione będzie od indywidualnych upodobań osób w nim mieszkających. Dużą popularnością cieszy się w ostatnich latach styl skandynawski oparty na minimalizmie. Jego główną cechą jest ponadczasowość oraz swego rodzaju ascetyzm w wystroju wnętrza. Ogromną rolę odgrywają w nim jasne kolory oraz ograniczenie mebli do niezbędnego minimum. Nie nie oznacza to jednak, że trzeba zapomnieć o wszelkich ozdobach. Dopuszczalne są przykładowo flakony na kwiatki a także obrazy czy drobne pamiątki. Chodzi o to, by unikać niepotrzebnych bibelotów które pokrywają się grubą warstwą kurzu.

Na własną rękę czy przy poradach projektanta – metody aranżacji salonu

Sposobów na to, w jaki sposób urządzić wyśniony pokój dzienny jest przynajmniej kilka. Osoby, które doskonale orientują się w najbardziej nowoczesnych trendach designerskich mogą to zrobić we własnym zakresie. Ci, którzy czują się mniej pewnie w tym temacie, powinni skorzystać z poradnictwa doświadczonego stylisty przestrzeni. Ciekawych wariantów można również poszukać w Internecie. Bez problemu da się znaleźć popularne portale internetowe traktujące o tematyce urządzania przestrzeni. Na pewno urządzenie salonu na własną rękę okaże się dużo tańszym rozwiązaniem. Jednakże osoby które stać na profesjonalnego projektanta wnętrz oszczędzą dużo czasu, który musiały by poświęcić na samodzielną aranżację.

Jakie meble warto wybrać do salonu?

Absolutną podstawą jest wygodny kompleks wypoczynkowy. Może to być na przykład wygodna sofa albo rozkładany narożnik. Decyzja o tym co się zakupi zależy w dużej mierze od potrzeb i dostępnego miejsca. W przypadku niewielkich salonów, które połączone są z aneksem kuchennym, lepszym rozwiązaniem będzie niewielka sofa. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku samotnych małżeństw. Jeśli w mieszkaniu jest więcej domowników, to należy zadbać o to, aby każdy z nich miała zapewnione miejsce odpoczynku w takim przypadku lepiej kupić narożnik. Poza kompletem wypoczynkowym w salonie powinien znaleźć również telewizor postawiony na odpowiedniej szafce, ewentualnie przymocowany do ściany. Pokój dzienny to także dobre miejsce na postawienie komody, na której stać mogą zdjęcia czy inne pamiątki rodzinne. Właściwa aranżacja salonu jest bardzo ważna. Jest to bowiem miejsce, w którym przebywa się najwięcej czasu w ciągu dnia. Od odpowiedniego zaprojektowania przestrzeni uzależnione jest to, czy można będzie w nim odpocząć i całkowicie zrelaksować się po męczącym dniu w pracy. W pokoju dziennym można również ustawić regały na książki. Warto pamiętać o tym, że dopełnieniem całości aranżacji są modne dodatki. Należą do nich między innymi zasłony, obrazy czy też dywany.